Efedryna, dlaczego jest zakazana w sporcie?

Jeszcze w tym roku w świecie polskiego pływania, było dość głośno o pseudoefedrynie i stosowania jej jako dopingu. Postanowiliśmy Wam przybliżyć działanie oraz skutki uboczne długotrwałego przyjmowania tej substancji. 

Efedryna czy pseudoefedryna?

Różnica pomiędzy obydwoma jest taka, że ta pierwsza występuje naturalnie. Druga jest tworzona syntetycznie. Reasumując jedna jest stereoizomerem drugiej.

Ich działanie jest takie samo. Dwie substancje pobudzają wydzielanie katecholamin: adrenaliny i noradrenaliny. Te z kolei  przyspieszają uwalnianie tłuszczu z komórek tłuszczowych i pobudzają układ nerwowy. Szacuje się, że regularne zażywanie tego środka pozwala przyspieszyć tempo metabolizmu o 10%. Bezpośrednio po zażyciu pseudoefedryny następuje wzrost temperatury ciała. Wnioskując – obie te cechy wpływają na szybkość utraty tkanki tłuszczowej. Jednakże, nie do końca przyda nam się to w pływaniu, dlatego niżej wymieniliśmy wszystkie jej działania.

Najważniejsze działania efedryny to (pogrubioną czcionką ukazane są te przydatne w pływaniu):

  • podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi;
  • zwiększenie siły skurczu mięśnia sercowego;
  • przyspieszenie akcji serca;
  • rozszerzenie oskrzeli (rozkurcz mięśni gładkich oskrzeli);
  • pobudzające ośrodkowy układ nerwowy;
  • zwiększenie przepływu krwi przez tętnice wieńcowe, mózgowe i zaopatrujące mięśnie prążkowane;
  • zmniejszenie przepływu przez tętnice trzewne oraz zaopatrujące skórę.

Wnioskując z wyżej wymienionych skutków, zażywanie efedryny, nie spowodowały, że została ona wpisana na listę substancji zabronionych WADA, lecz przez jej działanie szkodzące zdrowiu. 

Nieprawidłowości kardiowaskularne: tachykardia, arytmia serca, choroba wieńcowa, wazokonstrykcja, nadciśnienie.
Zmiany dermatologiczne: zaczerwienienie skóry, pocenie się, trądzik (wysypki skórne).
A inne to: suchość w ustach, drżenie rąk, bezsenność, halucynacje, nerwowość, utrata łaknienia, podwyższenie stężenia insuliny we krwi.  Z pewnością, substancja ta wpływa na zwiotczenie pęcherza moczowego i skurcz jego zwieracza, w związku z tym po jej zażywaniu mogą pojawić się problemy z oddawaniem moczu jak jak i potencją.

Ponieważ efedryna jest substancją podobną strukturalnie oraz pod względem aktywności do amfetamin, jest ona stosowana jako prekursor do produkcji wielu narkotyków.

Leki zawierające Pseudoefedryn
Efrinol 1% (krople do nosa, roztwór),
Efrinol 2% (krople do nosa, roztwór),
Ephedrinum Hydrochloricum WZF (roztwór do wstrzykiwań), substancja często dodawana do ibuprofenu jako lek na zatoki itp.

Ze względu na fakt, takie sytuacje przyjmowania nieświadomie “dopingu” zalecamy uważać i radzimy sprawdzać jakie leki i substancje przyjmujemy w okresie przed zawodami. Możecie nieświadomie narobić sobie problemów, a w sytuacjach, kiedy nie jesteście pewni zapytajcie swojego trenera.

Jak sprawdzić jakie leki mogę zażywać przed zawodami?

Listy leków i substancji zabronionych znajdziecie na stronie Światowej Agencji Antydopignowej (WADA): https://www.wada-ama.org/en.

Oraz na stronie Polskiej Agencji Antydopingowe POLADA
Baza leków i substancji: http://www.leki.antydoping.pl