Jeszcze w tym roku w świecie polskiego pływania, było dość głośno o pseudoefedrynie i stosowania jej jako dopingu. Postanowiliśmy Wam przybliżyć działanie oraz skutki uboczne długotrwałego przyjmowania tej substancji. 

Efedryna czy pseudoefedryna?

Różnica pomiędzy obydwoma jest taka, że ta pierwsza występuje naturalnie, a ta druga jest tworzona syntetycznie. Reasumując jedna jest stereoizomerem drugiej.

Ich działanie jest takie samo. Dwie substancje pobudzają wydzielanie katecholamin: adrenaliny i noradrenaliny. Te z kolei  przyspieszają uwalnianie tłuszczu z komórek tłuszczowych i pobudzają układ nerwowy. Szacuje się, że regularne zażywanie tego środka pozwala przyspieszyć tempo metabolizmu o 10%. Bezpośrednio po zażyciu pseudoefedryny następuje wzrost temperatury ciała. Wnioskując – obie te cechy wpływają na szybkość utraty tkanki tłuszczowej – może nie do końca przyda nam się to w pływaniu. Poniżej wymieniliśmy wszystkie jej działania.

Najważniejsze działania efedryny to (pogrubioną czcionką ukazane są te przydatne w pływaniu):

  • podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi;
  • zwiększenie siły skurczu mięśnia sercowego;
  • przyspieszenie akcji serca;
  • rozszerzenie oskrzeli (rozkurcz mięśni gładkich oskrzeli);
  • pobudzające ośrodkowy układ nerwowy;
  • zwiększenie przepływu krwi przez tętnice wieńcowe, mózgowe i zaopatrujące mięśnie prążkowane;
  • zmniejszenie przepływu przez tętnice trzewne oraz zaopatrujące skórę.

Wnioskując z wyżej wymienionych skutków – zażywanie efedryny, nie spowodowało, że została ona wpisana na listę substancji zabronionych WADA (spowodowało to raczej jej działanie szkodzące zdrowiu). 

Nieprawidłowości kardiowaskularne: tachykardia, arytmia serca, choroba wieńcowa, wazokonstrykcja, nadciśnienie.
Zmiany dermatologiczne: zaczerwienienie skóry, pocenie się, trądzik (wysypki skórne).
A inne to: suchość w ustach, drżenie rąk, bezsenność, halucynacje, nerwowość, utrata łaknienia, podwyższenie stężenia insuliny we krwi. Substancja ta wpływa na zwiotczenie pęcherza moczowego i skurcz jego zwieracza. W związku z tym po jej zażywaniu mogą pojawić się problemy z oddawaniem moczu, a nawet z potencją.

W związku z tym, że efedryna jest substancją podobną strukturalnie oraz pod względem aktywności do amfetamin – często jest ona stosowana jako prekursor do produkcji wielu narkotyków.

Leki zawierające Pseudoefedryn
Efrinol 1% (krople do nosa, roztwór),
Efrinol 2% (krople do nosa, roztwór),
Ephedrinum Hydrochloricum WZF (roztwór do wstrzykiwań), substancja często dodawana do ibuprofenu jako lek na zatoki itp.

Sytuacje przyjmowania nieświadomie “dopingu”zalecamy uważać i radzimy sprawdzać jakie leki i substancje przyjmujemy w okresie przed zawodami. Możecie nieświadomie narobić sobie problemów. W przypadku w którym nie jesteście pewni czy dana substancja nie zawiera zakazanej dawki – zapytajcie swojego trenera.

Jak sprawdzić jakie leki mogę zażywać przed zawodami?

Listy leków i substancji zabronionych znajdziecie na stronie Światowej Agencji Antydopignowej (WADA): https://www.wada-ama.org/en.

Oraz na stronie Polskiej Agencji Antydopingowe POLADA
Baza leków i substancji: http://www.leki.antydoping.pl